Sözlükte İ harfiyle başlayan 5 madde bulunmaktadır.
İkinci Yeni
Türk şiirindeki tek gerçek açılım. (Erdoğan Kul)

İktidar
Toplumsal kişinin kendini yaratma biçimi. Toplumsal kişi yeni bir yaratılış talep etmez; kendini yaratma usullerini içgüdüsel olarak bilmektedir. Toplumsal kişi için çalışmak kutsaldır ve her şeyin üzerindedir; çünkü içinde kendi yaratılışını barındırır: sürekli, inançlı “iktidar mücadelesi”. (Şerif Yıldırım Tatay)

İlhami Çiçek
“Yalnız hüznü vardır kalbi olanın.” 29 yaşında iken hayatta bulunmaktan vazgeçen, yanlış evrene doğmuş, yanlış evrenden insanlık hallerini içine sindirememiş bir köy çocuğu. Acı katıksız bir biçimde elmaslaşır şiirinde, ancak umudu yanlış yerde aramasının bedelini kendi eliyle ve hayatıyla ödedi. Hepimizin yerine, hepimizin yerine. (Özgür Temiz)

İlhan Berk
Şairlerin en uzun boylularından. Gölgesi, su birikintilerinin dibinde gezinir. (Erdoğan Kul)

İmge

  1. Şiirde, “anlamı kendisi” olan temel birim ya da temel kurucu öge. (Erdoğan Kul)

  2. Şiir evreninin canlılarından en önemlisi. İmgenin hayata gelmesine aracı olan şairden ve içine doğduğu şiirden ayrı bir hayatı olduğu gözden kaçmamalıdır. İmgeler, bir dilin ve o dili konuşan insanların üzerinde yaşadığı zihinsel zemini de oluşturur bir yandan; milli şuurun yapıtaşlarıdır. (Böylelikle kendi dilinin imgelerine en fazla hakim olanların “gerçek milliyetçiler” olduğu da ileri sürülebilir.) (Şerif Yıldırım Tatay)Madde önerin →